| Stowarzyszenie Akademia Podlasiaka - Wydarzenia |
|
| |
|
|
W okresie od kwietnia do czerwca realizowany był projekt „Bezstresowo wkraczamy w świat grupy przedszkolnej". Zajęcia przeznaczone były dzieciom 3-letnim, które we wrześniu 2009 rozpoczęły edukację przedszkolną. Spotkania miały na celu złagodzenie stresu u małych dzieci związanego z rozłąką z rodzicami oraz przebywaniem w nowym miejscu – przedszkolu. Maluszki poznawały pomieszczenia przedszkolne – salę, szatnię i łazienkę, uczyły się czynności wykonywanych w przedszkolu – zmiana obuwia, korzystanie z toalety, spożywanie posiłków, przygotowanie do leżakowania, zabawy swobodne w kącikach zabaw, a także uczestniczyły w pierwszych zajęciach muzycznych i plastycznych, recytowały dziecięce wierszyki i rymowanki.
Uczyły się podstawowych umiejętności społecznych:
• Dobre maniery
• Empatia
• Dzielenie się własnością
• Przestrzeganie kolejności
Zajęcia odbywały się cztery razy w miesiącu. Uczestniczyło w nich 6-8 dzieci wraz z rodzicami.
"Poruszyć serce i umysł- kreatywne metody w edukacji przedszkolnej"
27 maja 2009 roku w Białostockim Ośrodku "FAMA" odbyła się konferencja metodyczno-warsztatowa " Poruszyć serce i umysł - kreatywne metody w edukacji przedszkolnej". Konferencja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Akademia Podlasiaka, Przedszkole Samorządowe Nr 26 Integracyjne oraz we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego w Białymstoku. zdjęcia
Warsztaty plastyczne w przedszkolu
W październiku br. rozpoczęły się zajęcia plastyczne w przedszkolu 26 - siedzibie stowarzyszenia. Zajęcia odbywają się we wtorki w godz. 15.00-16.00, koszt zajęć 40 zł (płatne z góry). Stowarzyszenie wyposaża uczestniczące w zajęciach dzieci w niezbędne materiały plastyczne.
Spotkania prowadzi pani Nina Malinowska - mgr pedagogiki, plastyk.
Decyzją Zarządu Stowarzyszenia Akademia Podlasiaka powołano Gabinet Terapii Dziecięcej MOTYL, który rozpoczyna działalność od listopada 2008. Gabinet został stworzony z myślą o dzieciach z różnymi rodzajami dysfunkcji w zakresie rozwoju psychoruchowego, ze sprzężonymi zaburzeniami rozwojowymi oraz dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Zapraszamy rodziców do korzystania ze specjalistycznej pomocy.
Z uwagi na dobiegającą końca kadencję dotychczasowych władz stowarzyszenia, w dniu 11.09.2008. odbyło się Walne Zebranie Członków, na którym wybrano nowy Zarząd w składzie:
prezes - Katarzyna Achimowicz
wiceprezes - Urszula Jurkowicz
sekretarz - Marzanna Zalewska
członek - Beata Józwowicz
członek - Maria Muszyńska
Dnia 28.08.2008.decyzją Zarządu Stowarzyszenia oraz na mocy porozumienia z Białostockim Towarzystwem Muzycznym (prezes - Wiesław Dąbrowski), oficjalnie przekazano zespół Podlasiaki "pod skrzydła" BTM oraz patronet WOAK.
6 czerwca w Szkole Podstawowej nr 11 w Białymstoku już po raz czwarty odbyły się Igrzyska Integracyjne dla dzieci z białostockich "zerówek" integracyjnych. Stowarzyszenie było współorganizatorem imprezy i wparło finansowo oraganizatora - Przedszkole Samorządowe nr 26 Integracyje w Białymstoku. zdjęcia
10 maja w Protasach k/ Białymstoku odbyła się majówka dla Podlasiaków i ich rodzin. Było ognisko, bigos, smalec, ogórki,...., deszczowa pogoda i SUPER ZABAWA
W dniach 17-21.03.08. Stowarzyszenie Akademia Podlasiaka i Przedszkole Samorządowe nr 26 Integracyjne w Białymstoku, zorganizowały Kiermasz Wielkanocny. Dochód z kiermaszu przeznaczony został na zakup zabawek ogrodowych dla grup dzieci młodszych uczęszczających do w/w przedszkola.
25 stycznia 2008r. odbyło się Spotkanie Noworoczne członków stowarzyszenia. Celem było wspólne kolędowanie, rozmowy, biesiadowanie oraz uczczenie drugiej rocznicy urodzin naszej organizacji. Zarząd zakupił wszystkim członkom stowarzyszenia drobne upominki.
3 grudnia 2007r. dzieci uczęszczające do zespołu Podlasiaki miały okazję "wyszaleć się" nieco inaczej niż na próbach i koncertach. Stowarzyszenie bowiem ufundowało im z okazji mikołajek zabawę w Fikolandzie.
W okresie od 01.10.2007r. do 31.12.2007r. Stowarzyszenie Akademia Podlasiaka realizuje zadanie publiczne pt. "Prowadzenie zajęć popołudniowych dla dzieci i młodzieży z porażeniem mózgowym i dysfunkcjami narządu ruchu oraz grup samopomocowych i terapeutycznych dla ich rodziców".
Projekt współfinansowany jest przez Prezydenta Miasta Białegostoku za pośrednictwem Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
24 maja 2007r. w Szkole Podstawowej nr 11 w Białymstoku odbyły się III Igrzyska Integracyjne dla dzieci z białostockich przedszkoli i szkół integracyjnych. Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Akademia Podlasiaka we współpracy z Samorządowym Przedszkolem nr 26 Integracyjnym w Białymstoku. W zawodach udział wzięło 6 drużyn. Dzieci uczestniczyły w zabawie w prawdziwie sportowym duchu i oczywiście przestrzegając zasad "fair play".
Po atrakcjach sportowych zaprezentowała się grupa tańca "Karuzela" z Samorządowego Przedszkola nr 26 Integracyjnego, a po niej nastąpiła uroczysta dekoracja drużyn - pucharami oraz uczestników - dyplomami i nagrodami. Do zobaczenia za rok!!!
15 maja w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, odbył się VII Festiwal Piosenki i Tańce Naszego Regionu, zorganizowany przez Samorządowe Przedszkole nr 26 Integracyjne w Białymstoku. Zespół "Podlasiaki" działający przy naszym stowarzyszeniu uświetnił to wydarzenie prezentując się jako gość specjalny imprezy.
Prezydent Miasta Białegostoku przyznał dotację na IGRZYSKA INTEGRACYJNE, które już po raz trzeci odbędą się w Białymstoku. Impreza organizowana jest we współpracy z Samorządowym Przedszkolem nr 26 Integracyjnym w Białymstoku. Koszt dotacji to 500zł. Bardzo się cieszymy!
W sobotę 24 lutego 2007r.nasze stowarzyszenie zorganizowało Bal Karnawałowy podopiecznym Ośrodka "Dać Szansę" w Białymstoku. Koleżanki członkinie stowarzyszenia poprowadziły ciekawe i barwne zabawy w hawajskim klimacie, by wprowadzić dzieci w radosny nastrój przed przedstawieniem teatru
"Narwal", które również ufundowało stowarzyszenie.
14 Grudnia 2006 w klubie Millenium przy ul. Mazowieckiej 39D odbyła się NASZA PIERWSZA WIELKA IMPREZA PODLASKIE KOLĘDOWANIE. W wydarzeniu udział wzięło 11 grup dziecięcych z wielorakim repertuarem: jasełka, kolęda, pastorałka, wiersz, piosenka o tematyce bożonarodzeniowej.
Głównym celem było propagowanie podlaskich tradycji i zwyczajów związanych z okresem świątecznym kolędowaniem. Przegląd finansowany był ze środków Urzędu Miasta Białystok oraz mięsiecznika dla wychowawców i rodziców "Bliżej Przedszkola".
16 listopada 2006r. światło dzienne ujrzała druga książka pani Grażyny Kuklińskiej, a pierwsza wydana przez Stowarzyszenie Akademia Podlasiaka pt. "Na Podlasiu byłem". Książeczka zawiera zbiór 63 pieśni i tańców z Podlasia. "Niezbędnik" każdego zainteresowanego tradycją i kulturą naszego regionu do nabycia w siedzibie stowarzyszenia.
Wydanie zrealizowano przy wsparciu finansowym
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.
Prezydent Miasta Białegostoku przyznał dotacje na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji.
Nasze stowarzyszenie otrzymało 1.050 zł na przegląd różnych form scenicznych PODLASKIE KOLĘDOWANIE
Zarząd Województwa Podlaskiego dn. 24.08.06r. udzielił dotacji na wsparcie zadań w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji. Stowarzyszenie Akademia Podlasiaka pozyskało 2.000 zł na wydanie kolejnej już książki Grażyny Kuklińskiej pt. "Na Podlasiu byłem". Nowy śpiewnik ukaże się już w listopadzie, na co gorąco czekamy!
17 września 2006r. Podlasiaki odniosły kolejny sukces na Międzynarodowym Festiwalu Folklorysycznym "Nad Zalewem" w Wasilkowie. W rankingu nasz zespół zajął III miejsce, za zespołami z Ukrainy i Augustowa. Ale za to główna nagroda była dla nas Puchar Wicemarszałka Sejmu Rzeczyposplitej-p. Genowefy Wiśniowskiej. Radość była wielka!
Uwieńczeniem bardzo pracowitego roku szkolnego 2005/2006 był występ 30 czerwca 2006r. w Teatrze Lalek podczas XIII Ogólnopolskigo Przeglądu Zespołów Artystycznych DPS. Nasze Podlasiaki nie pierwszy raz gościlły na tym przeglądzie, stąd przyjęcie było bardzo owacyjne. Zespół zaprezentował pełny program: Suitę Ułańską i Suitę Podlaską, za co otrzymał pamiątkowy puchar, a dzieci medale.
3 czerwca 2006r. w Pałacyku Ślubów odbył się Wieczór Moniuszkowski. Przedstawiciele Podlasiaków zaprezentowali poloneza na 3 pary aria Miecznika z opery "Straszny Dwór" Stanisława Moniuszko, do której przygrywała na żywo pani Grażyna Kuklińska. Tańczyli: Justynka Proniewska
z Kacprem Giro, Ania Woronowicz z Filipem Leszczyńskim oraz Agnieszka Jarosz z Kubą Mirskim.
Jako solistki wystąpiły: Ola Józwowicz z piosenką "Kotek się myje" i Ola Sidor, która zaśpiewała "Złotą rybkę". Niespodziankę stanowił taniec-układ kasyczny w wykonaniu Gabrysi Ponciło.
Brawom nie było końca...
"VI Wojewódzkie prezentacje dziecięcych i młodzieżowych zespołów pieśni i tańca" - Bielsk Podlaski, 27 maja 2006 r.
Kolejny sukces odniósł zespół pieśni i tańca "Podlasiaki". Podczas przeglądu w Bielsku Podlaskim dzieci zaprezentowały 2 programy:
1) Suita ułańska: marsz, mazur "Hej, hej ułani", "Ostatni mazur", Polonez K. Ogińskiego
2) Wiązanka podlaska: polka, "Tam u jeziora" - walczyk, "Cygan" - podlaski, "Oj nie widać mego Podlasiaka", wstawki tekstowe (kabaretowe), oberek podlaski, "Zajączek", "Polka u-cha-cha"
śpiewana i tańczona.Dzieci zaprezentowały się brdzo dobrze, otrzymały duże brawa, dyplomy, piękną drewnianą, rzeźbioną skrzyneczkę i ngrodę pieniężną dyrektora WOAK-u z Białegostoku. "Podlasiaki" pokazały nowy styl, nowe opracowanie folkloru podlaskiego, jak również wysoki poziom roztańczenia i śpiewu.
Opracowanie muzyczne i choreograficzne - Grażyna Kuklińska
9 maja 2006r. w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku, odbył się VI Festiwal "Piosenki i Tańce Naszego Regionu". Organizatorem jak co roku było Samorządowe Przedszkole nr 26 Integracyjne w Białymstoku oraz poraz pierwszy Stowarzyszenie Akademia Podlasiaka, które ufundowało nagrody rzeczowe wszystkim prezentującym się zespołom. W tym roku swoje umiejętności zaprezentowały dwie grupy działające przy Stowarzyszeniu Akademia Podlasiaka: PODLASIAKI oraz debiutujące na scenie BABY Z PODLASIA czyli BIAŁOSTOCKIE BABY. Impreza choć miała charakter wojewódzki, to o zasięgu międzynarodowym. Swą obecnością zaszczyciły nas oprócz grup białostockich zespoły m.in. z Puńska i Bielska Podlaskiego. Dzięki hojności sponsorówmogliśmy też gościć przez dwa dni zepół dzieci Polonii Litewskiej z zespołu NIEMIEŻANKA k/Wilna
W listopadzie 2005 r. członkinie stowarzyszenia założyły grupę teatralną "Pod Napięciem".Skład pierwszego zespołu stanowią: Urszula Jurkowicz, Beata Józwowicz, Marzanna Zalewska, Elżbieta Czajkowska, Agata Karol, Anna Surowiec, Dorota Rożko
6.12.05. - występ grupy z przedstawieniem pt. "W poszukiwaniu Świętego Mikołaja" dla dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 26 Integracyjnego w Białymstoku.
17.12.05. - przedstawienie "W poszukiwaniu Świętego Mikołaja" dla dzieci z Domu Dziecka nr 2 w Białymstoku oraz ufundowanie 40-tu paczek najmłodszym wychowankom.
|
| Stronę ogląda 15203 odwiedzający |
|
|
|
|